1. ročník festivalu Flamenco Ostrava 2008

První ročník festivalu FLAMENCO OSTRAVA 2008, který se konal ve dnech 16. - 18. května, měl značný úspěch. Skupina REMEDIOS byla pro ostravské publikum překvapením a podle ohlasu velmi pozitivně vnímaným koncertem. Tato kapela je dobře přijímána také proto, že flamenco kombinuje společně s jazzovou a moderní muzikou 20. století, což je pro velkou skupinu posluchačů lépe přijatelná forma flamenca, než jakou známe třeba z filmů Carlose Saury.

Jak už z názvu kapely "Los Remedios" vyplývá (v českém překladu "Možnosti"), hudebníci si rádi pohrávají s flamenkovou muzikou a vytvářejí různá aranžmá skladeb.

festivalNedílnou součástí koncertu byly také tanečnice, které předvedly svěží úpravu španělského tance Sevillanas. Za velmi zdařilou také můžeme považovat Solea v podání Mirky Hardišové a samozřejmě Farrucu Zuzany Čorejové, která tento tanec předvedla s velkým nasazením a temperamentem. Závěrečná choreografie tance Alegrías, ve které tančil také Galito (Matúš Kohútek), okouzlila především dámskou část publika. Tanec byl velmi milý a veselý, jak už z jeho názvu můžeme usoudit.

festival

Samotný závěr a závěrečná fiesta byla publikem přijata velmi energicky a dá se říci, že publikum doslova strhla rytmy, potlesky, podupy a výkřiky olé, které k flamencu neodmyslitelně patří.

Skupina Remedios byla také hostem v pořadu Noc s Andělem na ČT2 dne 31.května, kde prezentovala a hrála skladby ze svého nového CD Cardamon, jehož skladby zazněly také v Ostravě na festivalu.

festivalTen kdo navštívil v další dny workshopy tance s Virginií, nebo workshop kytary s Morenitem, určitě nelitoval.

Zatímco v clubu Templ vládla pohodová nálada a zněla španělská kytara v rytmu tangos, tanečním studiem znělo nepřetržité počítání, tleskání, luskání prstů a podupy nohou. Zvládat tempo a nasazení španělské tanečnice bylo pro mnohé velkým zážitkem.

festivalVirgínia Delgado Olmedo vystudovala tanec clasico espanol a flamenco v Madridských tanečních školách a bude hostem také v příštím roce na druhém ročníku festivalu Flamenco Ostrava. Určitě se představí v tanci s kastaněty nebo s batou de cola, což je sukně s vlečkou.

Zároveň opět povede taneční workshopy a nebude jediným zajímavým hostem a učinkujícím.

V příštím roce máme v plánu rozšířit workshopy o výuku Salsy s tanečníky přímo z Cuby a také hudební workshop pro perkusionisty, hru na cajón.