Festival iberské kultury IBERICA 2008

Festival iberské kultury IBERICA 2008 - 20. - 23. 8. 2008

Dosud volná místa v hudebních a tanečních tvůrčích dílnách! Přihlašte se on-line!

Pátý ročník mezinárodního festivalu iberské kultury IBERICA začíná ve středu 20. srpna v Boskovicích a do soboty 23. 8. nabídne místním fanouškům v Brně, Bratislavě a Boskovicích celou řadu atraktivních koncertů a vášnivých tanečních kreací. Ústředním tématem letošního ročníku festivalu španělské kultury IBERICA je opět temperamentní iberská hudba a její metamorfózy!

Po výrazném úspěchu minulého ročníku festivalu Iberica 2007 otevírají organizátoři v letošním festivalu brány i jiným hudebním stylům, které jsou díky své kultuře a historii spojeny s iberským poloostrovem.

Na Iberice 2008 se tak setkáme nejen s jednou z prvních dam flamenkového tance Maríí Serrano, ale také se světově proslulou pianistkou Ivanou Marijí Vidovič, žačkou dnes již žijící legendy Alicie de La Rocha.

Po jejich boku vystoupí skupina Therne Čhave a svým uměním nepochybně zaujme i tanečnice španělského klasického tance Virginia Delgado.

Společným jmenovatelem, spojujícím všechny tyto umělce přicházející z nejrůznějších kulturních zázemí, je téma festivalu Iberica 2008, které zní „Iberská hudba a její proměny“.

María Serrano – brilantní flamenková tanečnice – spojuje a konfrontuje ve svém projektu FlamenTango dva zdánlivě kontrastní světy, které si však jsou historicky i kulturně blízké: flamenco a argentinské tango.

Klavírní recitál vynikající chorvatské klavíristky Ivany Marije Vidovič v brněnském konventu u Milosrdných bratří bude zaměřen na velikány španělské hudby Manuela de Fallu či Isaaca Albénize a na jejich inspiraci španělskou lidovou hudbou.Dojem z klavírního recitálu Ivany Vidovič bude umocněn mimo jiné i virtuózní hrou na kastaněty v podání Virginie Delgado, která pro tuto příležitost vytvořila choreografii vycházející ze španělského klasického tance.

Účast českých a slovenských umělců věnujících se flamenku, je jen dalším důkazem nesmírné vitality této hudby, jež okouzluje posluchače na celém světě. Domácí scénu reprezentuje rómská skupina Therne Čhave a Jana Drdácká, slovenskými flamenkovými velvyslanci se stanou sourozenecká dvojice Matúš a Stano Kohútkovi a jejich formace Remedios, tanečnice Lucía Čellárová a nově i brilantní flamenkový kytarista Flaco de Nerja.

Festival IBERICA už tradičně nabízí kulturní zážitky pasivní i participaci aktivní. Pro diváky je připravena série pěti vystoupení ve čtyřech různých městech, pro adepty iberoamerického tance či instrumentálních dovedností pak čtyřdenní tvůrčí dílny.

Zájemci o workshopy mohou vybírat ze široké nabídky – flamenkový tanec, salsa, flamenková kytara a perkuse a letos poprvé i argentinské tango. Dílny pod vedením lektorů ze Španělska, Slovenska a Kolumbie se budou odehrávat už tradičně na boskovickém zámku a v přilehlých prostorách ve dnech 20. - 23. srpna 2008 a jejich vyvrcholením bude závěrečná fiesta v Zámeckém skleníku v sobotu 23. srpna.

Festivalové koncerty letos roztancují diváky a posluchače v zámeckém skleníku Boskovicích (20.8.), v brněnském Boby centru (21.8.), v Bratislavském Parku kultury a oddechu (22.8.) a festival uzavře slavnostní galakoncert na nádvoří boskovického zámku (23.8.).

Součástí festivalu bude také oblíbená degustace španělských vín a kulinářských specialit.

Více informací k festivalu naleznete na oficiálních webových stránkách festivalu IBERICA 2008.

Dosud volná místa v hudebních a tanečních tvůrčích dílnách! Přihlašte se on-line!

Předprodej vstupenek on-line přes síť Ticketportal